میز اداری یکی از مهمترین مؤلفه های هر دفتر اداری در هر سازمان و ارگانی و شرکتی است. در واقع، عملیات رسمی روزمره و سایر کارکردهای کارمندان و نیروها بدون استفاده از میز اداری انجام نمی شود. میز های اداری برای نگهداری فایل ها و پوشه ها، مقالات مهم، نوشتن و نگه داشتن سیستم رایانه استفاده می شوند. میز اداری در واقع یک ابزار اداری کلیدی است که به طور مداوم در تمام روز استفاده می شود. حتی وقتی کارمندان در ایام تعطیل مشغول کار نیستند، مقالات، رایانه و سایر وسایل آنها روی میزها قرار می گیرد. میزهای اداری متفاوت در جنس های مختلف وجود دارند. اما موضوعی که مسبب و تشکیل دهنده یک محیط اداری است، وجود میز مدیریت است. میز مدیریت عامل جهت دهی و حفظ عملکرد سایر افراد یک محیط اداری است. پس باید به گونه ایی طراحی و تعبیه شود که حس نزدیکی در عین مدیر بودن و بالا بودن را به کارکنان و مراجعه کنندگان القا کند.

میزهای موجود در یک محیط اداری باید به گونه ایی طراحی و تعبیه شده باشند که بستر آرامش و آسایش کاری را برای کارکنان یک محیط اداری فراهم کنند. چرا که بیشترین زمانی را که یک کارمند در محیط اداری می گذارند دقیقا محل قرارگیری میزش است. میزهای موجود در محیط داخلی اداری معمولا دارای ابعاد مشخص است. که اغلب سطح کار بیشتری را ارائه می دهند، زیرا کارمند باید فضایی بزرگ به جهت استفاده از رایانه و یا نوشتن نامه و بررسی اسناد داشته باشد. همچنین میز اداری باید به گونه ایی طراحی شود که دارای مکانی به منظور قرار دادن سطل زباله، دستگاه خرد کننده کاغذ و … را در اختیار کارمند و یا مدیر یک مجموعه اداری قرار دهد. اغلب میزهای اداری معمولا دارای قفسه های کتاب های داخلی دارای کتاب، جعبه پرونده و محل قرار دادن لوازم شخصی هستند. بحثی که بسیار در ساختار میز اداری مهم است، انتخاب میز اداری مناسب و متناسب با پارتیشن اداری در یک محیط شرکتی است. وجود میز اداری در اتاق کنفرانس از دیگر لازمه های یک محیط اداری است. از آنجایی که اتاق کنفرانس محل مبادله و نظرات کارمندان و مدیران یک مجموعه اداری است باید علاوه بر متناسب بودن با قامت کارکنان باید به گونه ایی ساخته و نصب شود که همه کارکنان بر یکدیگر اشراف کامل داشته باشند. به طور معمول میز های اداری اتاق کنفرانس به شکل مستطیل طویل و بیضی شکل و از جنس چوب، آلومینیوم و یا ترکیبی ساخته می شوند.

حتی اگر در محیط اداری کار نکنید، تغییر در ارتباطات و فناوری، شیوه و سبک زندگی را به گونه ایی فراهم کرده است که هر خانه نیز نیازمند یک محیط اداری به منظور انجام کارهای رایانه ایی و مطالعه ای و کار در منزل است. از جمله میز هایی که وجود آن در هر اداره و خانه ایی لازم است می توان به میز رایانه اشاره کرد. میز اداری رایانه علاوه بر نگهداری رایانه و لوازم جانبی آن، به گونه ایی طراحی و ساخته شود که امکان کار را برای کاربر آسان سازد. از انواع مختلفی از مواد می توان در ساخت و تهیه میز اداری استفاده کرد. در برخی از موارد میز هایی وجود دارد که با مواد پلاستیکی ساخته می شوند. میز های اداری نیز وجود دارند که از جنس فلزات توام با شیشه هستند. چوب و ام دی اف (MDF) ماده اصلی دیگری است که در ساخت میزهای اداری بسیا مورد استفاده قرار می گیرد. میزهای اداری نیز وجود دارند که با چوب نرم یا ترکیبی از چوب نرم و چوب سخت ساخته شده است. از چوب های مهندسی و یا روکش دار نیز می توان برای تهیه میز اداری استفاده کرد. میز های اداری موجود در محیط اداری ممکن است به صورت تلفیقی و یا ساده باشند.

اشتراک گذاری در facebook
فیس بوک
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکدین
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام